Vi har undersøgt din browser og du har ikke Adobe Flash installeret.

Klik her for at hente flash
     

Hjælp til hjemløse


 


Stefan Førster-Christensen har besluttet at hjemløse også skal mærke at det er jul. 80 mennesker
får serveret flæskesteg i Ørstedsparken.


"Hjemløse er en del af hverdagsbilledet,
og det er vigtigt at hjælpe når man kan, siger
Stefan Førster-Christensen, direktør i CareMatch"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Af Nanna Boye, Lokalavisen Frederiksberg december 2008
Foto Brian L. Jensen

Det er en blanding af næstekærlighed og profilering af firmaet CareMatch, der får direktør Stefan Førster-Christensen til at donere 5000 kroner til et madprojekt for hjemløse.

- Vi abonnerer på Hus Forbi (hjemløseavis, red.) og jeg ser hjemløse hver dag foran Frederiksberg Centret. Hjemløse er synlige i gadebilledet - også på Frederiksberg - og nu gør vi noget, siger Stefan.

CareMatch har lokaler på Falkoner Allé, og er et rekruteringsfirma indenfor plejeog omsorgsområdet.
- Vi er en kommerciel virksomhed, og selvfølgelig er det også for at vise, at vi har en social side. Men jeg mener, at det handler om at hjælpe, hvis man kan, og det kan vi, forklarer direktøren, der giver
pengene til Projekt UDENFOR, som står for julemenuen.

Den serveres i Ørstedsparken lørdag 20. december, hvor direktøren og personalet fra CareMatch, har
lovet at servere for de hjemløse. Fonden Projekt UDENFOR er en selvejende organisation, som bl.a. driver Den Mobile Café, der laver varm mad til hjemløse i Storkøbenhavn.

Forståelse og indsigt
- Hjemløse er et storbyfænomen, som ikke forsvinder, men det hjælper heller ikke at lukke øjnene. De hjemløse skal have det så godt som muligt, i de rammer de lever under.

- Jeg har overskud, og det handler om at give noget den anden vej, men ikke bare i julen. Derfor har jeg også planer om et mere etableret samarbejde med Projekt UDENFOR, forklarer Stefan og understreger, at der også serveres juleøl til stegen.

- Nogle vil måske sige, at vi støtter de hjemløse i deres misbrug, når der serveres øl og snaps. Måske er det grænseoverskridende, men for mig handler det også om at have forståelse for de hjemløses situation, siger Stefan og understreger at selv om han sidder på kontor hver dag, vil han gerne have en indsigt i - og forståelse for – mennesker der lever på en anden måde.

- Jeg kan ikke redde verden, og det er kun et mindre beløb, men det handler om at have hjertet på rette sted. - Jeg ser det som et privilegium, at jeg kan hjælpe. Det giver en god menneskelig følelse, men jeg håber selvfølgelig også at tiltaget er med til at styrke vores image, forklarer direktøren, der er uddannet sygeplejerske, og har arbejdet som sådan, inden han startede CareMatch.